توجه – یادداشت مطالعات خانواده امتحانات

توجه – یادداشت: مطالعات خانواده امتحانات نوجوانان دانشجویان عوارض مصرف فصل امتحانات وزارت بهداشت برگزاری امتحانات

گت بلاگز اخبار پزشکی هشدار وزارت بهداشت ، ریتالین&quot، رتبه پنجم مصرف &quot+ در دانشجویان ایرانی

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به عوارض مصرف خودسرانه ریتالین، گفت: مطالعات در داخل کشور نشان می­‌دهد مصرف ریتالین در بعضی دانشجویان بعد از الکل، مواد خانواده ح

هشدار وزارت بهداشت ، ریتالین&quot، رتبه پنجم مصرف &quot+ در دانشجویان ایرانی

رتبه پنجم مصرف "ریتالین" در دانشجویان ایرانی + هشدار وزارت بهداشت

عبارات مهم : مطالعات

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به عوارض مصرف خودسرانه ریتالین، گفت: مطالعات در داخل کشور نشان می­ دهد مصرف ریتالین در بعضی دانشجویان بعد از الکل، مواد خانواده حشیش، تریاک و ترامادول رتبه پنجم را به خود تخصیص داده شده است می­ دهد.

دکتر ایرج حریرچی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به زیاد کردن مصرف قرص ریتالین در میان بعضی دانش آموزان و دانشجویان با شروع فصل امتحانات، گفت: ریتالین داروی محرکی از خانواده مواد آمفتامینی و نام ژنریک این دارو متیل فنیدیت هست. باید توجه کرد که ریتالین در درمان بیماری بیش فعالی و کم توجهی کودکان و نوجوانان بکار می رود و دارویی است که به وسیله نوجوانان و جوانان بویژه محصلین و دانشجویان در شب­ های امتحان و به طور عمده جهت اصلاح تمرکز و کم کردن خواب مورد استفاده قرار می گیرد.

هشدار وزارت بهداشت ، ریتالین&quot، رتبه پنجم مصرف &quot+ در دانشجویان ایرانی

وی با بیان اینکه گزارشاتی وجود دارد که نشان می دهد، فروش این دارو در وقت اجرای امتحانات تا ۵۰ درصد زیاد کردن می یابد، افزود: یکی از علل شیوع قابل توجه مصرف این دارو عدم اطلاع از عوارض جانبی آن هست. عوارضی از قبیل تهوع و استفراغ، بی اشتهایی، بی خوابی، زیاد کردن اضطراب، احساس سرگیجه و سردرد، خارش و جوش های پوست و در مواردی بروز حالت های روان پریشی هست. عوارض مصرف طولانی مدت ریتالین یا مقدار زیاد و خود سرانه آن می تواند از این هم خطرناک تر باشد و حتی موجب فوت در نوجوانان و جوانان می شود. از طرفی ریتالین در موارد مصرف خودسرانه، پتانسیل بالای اعتیادآوری دارد.

حریرچی با بیان اینکه مطالعات نشان می دهد که مصرف همزمان ریتالین با الکل می تواند عوارض جانبی ناشی از مصرف آن را به طور قابل توجهی زیاد کردن دهد و شانس فوت ناشی از مصرف آن را زیاد کردن می دهد، افزود: فروش ریتالین جهت درمان اختلال بیش فعالی و کم توجهی و به طور کلی مصارف پزشکی، با نسخه دکتر است و معمولا در داروخانه های منتخب و با تشکیل پرونده به بیمار ارائه می شود. ولی متاسفانه همچون بعضی از داروهای دیگر که توانایی سوء مصرف دارند، از تعداد معدودی داروخانه ها نشت کرده و به خاص در فصول برگزاری امتحانات به علت زیاد کردن تقاضا، در دسترس نوجوانان و جوانان قرار می گیرد.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به عوارض مصرف خودسرانه ریتالین، گفت: مطالعات در داخل کشور نشان می­‌دهد مصرف ریتالین در بعضی دانشجویان بعد از الکل، مواد خانواده ح

وی افزود: یک مطالعه در کشور آمریکا بر روی دانشجویان کالج نشان داد که ۲۹ درصد کسانی که مورد مصاحبه قرار گرفته اند، سابقه مصرف ریتالین داشتند .در یک مطالعه طولی در یک دوره چهار ساله مشخص شد که شیوع سالیانه مصرف آمفتامین در دانش آموزان پایه های هشتم، دهم و دوازدهم به ترتیب ۲.۷، ۴.۳ و ۴.۵ گزارش شده است هست. در همین دوره شیوع یکساله در دانشجویان حدود پنج درصد گزارش شده است بود.

وی تاکید کرد: مطالعات در داخل کشور نشان می­ دهد مصرف ریتالین در بعضی دانشجویان بعد از الکل، مواد خانواده حشیش، تریاک و ترامادول رتبه پنجم را به خود تخصیص داده شده است می­ دهد.

واژه های کلیدی: مطالعات | خانواده | امتحانات | نوجوانان | دانشجویان | عوارض مصرف | فصل امتحانات | وزارت بهداشت | برگزاری امتحانات

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog